Home » Navigation » PBA » PBA National Tour » Match Play Bracket set for PBA Maine Shootout

Match Play Bracket set for PBA Maine Shootout

Matchups for the Professional Bowlers Association’s bowlingball.com PBA Maine Shootout were decided by random draw at Bayside Bowl Monday evening, heading into two days of best-of-three-game, single-elimination match play Tuesday and Wednesday.

The bowlingball.com PBA Maine Shootout, presented by Xtra Frame, is the first of 10 PBA Tour Xtra Frame events scheduled for 2016, and it’s the second PBA Tour event held in Maine.

The match play eliminations begin with Tuesday’s starting field of 64 players, including PBA Tour, PBA Regional and PBA50 competitors plus a group of Maine area amateurs and three women, with winners advancing to the Round of 32 later Tuesday.

Those winners will battle Wednesday in elimination rounds to determine the winner of the $10,000 first prize and a PBA Tour title. All of the competition will be covered live on PBA’s exclusive online bowling channel, Xtra Frame.

Some of Tuesday’s marque opening-round matches will include: defending Maine Shootout champion Josh Blanchard of Mesa, Ariz., vs. Sweden’s Martin Larsen; PBA Tour titles record-holder (47) Walter Ray Williams Jr. of Oxford, Fla., vs. Bryon Smith of Roseburg, Ore.; future PBA Hall of Famers Tommy Jones of Simpsonville, S.C., vs. Australian two-handed star Jason Belmonte, and past PBA World Champions Gary Faulkner Jr. of Memphis, Tenn., vs. Dom Barrett of England.

Related Articles

2016 PBA Tour Schedule & Champions

PBA Xtra Frame Maine Shootout Match Play Brackets

All matches best of three games, n-denotes non-member

Round of 64, Bracket A
Wes Malott, Pflugerville, Texas, vs. n-Robert Gotchall, Lincoln, Neb.
John Szczerbinski, N. Tonawanda, N.Y., vs. n-Jimmy Clark, Topsham, Maine
Osku Palermaa, Finland, vs. Joseph Hanussak Jr., Hamilton, N.J.
Walter Ray Williams Jr., Oxford, Fla., vs. Bryon Smith, Roseburg, Ore.
Shawn Maldonado, Houston, vs. n-Charlie Mitchell, Portland, Maine
n-Scott Moore, Lewiston, Maine, vs. Chris Loschetter, Avon, Ohio
Michael Markis, Tafton, Pa., vs. Ryan Ciminelli, Cheektowaga, N.Y.
n-Alex Aguiar, N. Dartmouth, Mass., vs. Ronnie Russell, Marion, Ind.

Round of 64, Bracket D
Andrew Cain, Phoenix, vs. Joe Paluszek, Bensalem, Pa.
Dan Buchman, Maple Shade, N.J., vs. n-Joseph Colcord, Portland, Maine
n-Tony Fernandez, Gorham, Maine, vs. Danielle McEwan, Stony Point, N.Y.
Tim Mack, Indianapolis, vs. Chris Barnes, Double Oak, Texas
Josh Blanchard, Mesa, Ariz., vs. Martin Larsen, Sweden
n-Terrence Robinson, Gray, Maine, vs. Tom Smallwood, Saginaw, Mich.
Ryan Graywacz, Feeding Hills, Mass., vs. Liz Johnson, Cheektowaga, N.Y.
n-Michael Klosin, Windham, N.H., vs. Jeremy Domingo, Sewell, N.J.

Round of 64, Bracket B
Kyle Troup, Taylorsville, N.C., vs. Brett Spangler, Niles, Ohio
Tommy Jones, Simpsonville, S.C., vs. Jason Belmonte, Australia
Anthony Simonsen, Princeton, Texas, vs. Tom Daugherty, Riverview, Fla.
Scott Norton, Mission Viejo, Calif., vs. Stephen Pavlinko Jr., Sewell, N.J.
Greg Ostrander, Freehold, N.J., vs. Andres Gomez, Colombia
Norm Duke, Clermont, Fla., vs. n-James Goulding, Lewiston, Maine
Stuart Williams, England, vs. Rhino Page, Orlando, Fla.
Dave Wodka, Beavercreek, Ohio, vs. Parker Bohn III, Jackson, N.J.

Round of 64, Bracket C
n-Brian Owoc, Portland, Maine, vs. Bill O’Neill, Langhorne, Pa.
Gary Faulkner Jr., Memphis, Tenn., vs. Dom Barrett, England
Jason Sterner, Cocoa, Fla., vs. Jesper Svensson, Sweden
Marshall Kent, Yakima, Wash., vs. Patrick Allen, Mt. Kisco, N.Y.
n-Sarah Pelletier, Lewiston, Maine, vs. Jon Van Hees, Charlestown, R.I.
Sammy Ventura, Syracuse, N.Y., vs. Tim Gillick, Milford, Conn.
Sean Rash, Montgomery, Ill., vs. Dick Allen, Columbia, S.C.
B.J. Moore III, Apex, N.C., vs. E.J. Tackett, Huntington, Ind.

PBA Xtra Frame Maine Shootout Match Play Schedule

All times Eastern

Tuesday, April 4, 2016
9 a.m. – Round of 64 Bracket A (winners advance to Round of 32 Bracket, 8 p.m. Tuesday)
11 a.m. – Round of 64 Bracket B (winners advance to Round of 32 Bracket, 6 p.m. Tuesday)
1:30 p.m. – Round of 64 Bracket C (winners advance to Round of 32 Bracket 8 p.m. Tuesday)
3:30 p.m. – Round of 64 Bracket D (winners advance to Round of 32 Bracket, 6 p.m. Tuesday)
6 p.m. – Round of 32 Bracket (winners advance to Round of 16 Bracket, 10 a.m. Wednesday)
8 p.m. – Round of 32 Bracket (winners advance to Round of 16 Bracket, 11:30 a.m. Wednesday)

Wednesday, April 5, 2016
9:30 a.m. – Round of 16 Bracket (winners advance to Round of 8)
11:30 a.m. – Round of 16 Bracket (winners advance to Round of 8)
2 p.m. – Round of 8 (winners advance to semifinal round)
6 p.m. – Semifinal Round (winners advance to championship match)
7:30 p.m. – Championship match

Author: Herbert Bickel
Tags

Similar posts

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close