Finland and Russia capture the coveted Team titles at European Youth Championships

    04/17/14

    2014 EYC

    Related Articles


    Danish boys, Swedish girls earn the top seed for the Team playoffs
    Finland (boys) and Sweden (girls) take the lead in the Team event after the first block
    Finnish boys, Swedish girls start 27th European Youth Championships with victory in Doubles
    England leads top 4 duos into Girls Doubles Finals at European Youth Championships
    Finland earns the No. 1 seed for Boys Doubles Finals at European Youth Championships

     

     

    2013 European Youth Championships - Boys Team Finals


    Championship Round:
    1. Finland (Lauri Sipilä, Henry Laine, Tatu Lehtonen, Tomas Käyhkö)
    2. Denmark (Rasmus Bering, Markus Bergendorff, Nichlas Christensen, Martin √ėager)
    3. Sweden (Robert Lindberg, Benjamin Jonsson, Ludwig Ingerskog, Pontus Andersson) and
    Netherlands (Youri Fens, Yorick van Deutekom, Mitchell Sijssens, Jeroen van der Heide)

    Playoff Results:
    Semifinal Match 1:
    No. 1 Bering (183)/Bergendorff (215)/Christensen (207)/√ėager (183) def.
    No. 4 Fens (206)/Deutekom (169)/Sijssens (203)/Heide (201), 788-779
    Semifinal Match 2:
    No. 2 Sipilä (220)/Laine (210)/Lehtonen (193)/Käyhkö (210) def.
    No. 3 Lindberg (192)/Jonsson (145)/Ingerskog (178)/Andersson (214), 833-729
    Championship Match:
    Sipilä (193)/Laine (206)/Lehtonen (213)/Käyhkö (224) def.
    Bering (165)/Bergendorff (150)/Christensen (190)/√ėager (205), 836-710

     

     

    2013 European Youth Championships - Girls Team Finals


    Championship Round:
    1. Russia (Ksenia Kulikova, Maria Koshel, Maria Bulanova, Ksenia Apanyakina)
    2. England (Keira Reay, Rebecca Daly, Emily Allen, Franchesca Plewis)
    3. Sweden (Cajsa Wegner, Emelie Tiveljung, Filippa Persson, Anna Andersson) and
    Germany (Claudia Sawicki, Michelle Ogriseck, Saskia Malz, Lea Degenhardt)

    Playoff Results:
    Semifinal Match 1:
    No. 4 Ksenia Kulikova (166)/ Maria Koshel (189)/ Maria Bulanova (224)/ Ksenia Apanyakina (192) def.
    No. 1 Cajsa Wegner (182)/ Emelie Tiveljung (177)/ Filippa Persson (214)/ Anna Andersson (164), 771-737
    Semifinal Match 2:
    No. 2 Reay (169)/Daly (168)/Allen (241)/Plewis (202) def.
    No. 3 Sawicki (150)/Ogriseck (197)/Malz (171)/Degenhardt (193), 780-711
    Championship Match:
    Kulikova (191)/Koshel (187)/Bulanova (278)/Apanyakina (199) def.
    Reay (204)/Daly (206)/Allen (190)/Plewis (182), 855-782