Participating countries, players and coaches/team managers

    07/21/06

    9th World Youth Championships 2006

    Bowlingcenter Schillerpark in Berlin, Germany (July 21-30, 2006)



    The LIVE COVERAGE from the 9th World Youth Championships 2006 in Berlin, Germany is brought to you by EBONITE INTERNATIONAL, a bowling industry leader for almost 100 years, HAMMER BOWLING, an Ebonite brand, and DEXTER BOWLING, the leader in the bowling shoe industry.



    Australia
    Coach: James McGinty
    Team Manager: Lorraine McLoughlin
    4 Boys: Jason Belmonte, Glen Loader, Stephen Cowland, Michael Zentveld
    0 Girls:

    Bahrain
    Coach: Alan Tone
    4 Boys: Yousif Falah, Mohammed Sultan, Mohamed Al Shetti, Mohammed Al Jahrami
    4 Girls: Nadia Ahmed, Yasmeen Ahmed, Fatima Al Qaseer, Noora Sultan

    Belgium
    4 Boys: Wim Claessens, Michael Coussens, Gaetano Curcuracci, Glenn Van Steenbrugge
    4 Girls: Katrien Goossens, Kirsten Horremans, Melissa Vallons, Carolin Witrouwen

    Brazil
    Coach: not yet defined
    4 Boys: Marcelo Suartz, Charles Robini, Mario Alvarenga, Renan Zoghaib
    4 Girls: Roberta Rodriguez, Luiza Rocha, Nathalia Travagini, Stephanie Martins

    Bulgaria
    Coach: Krasimir Georgiev
    4 Boys: Hristo Georgiev, Mavitan Chiftchi, Nikola Ralovski, Milian Milanov
    0 Girls:

    Canada
    Coaches: Allen Ryan and Debbie Chan
    4 Boys: Jonathan Simoneau, William Russell, Daniel Skitt, Dan MacLelland
    4 Girls: Caroline Lagrange, Veronica Lalande-Lepointe, Jo-Ann Sanesac, Michelle McKay

    Chinese Taipei
    4 Boys: Wai Chun-Sheng, Cheng Hsin-Chao, Chen Wu-Chi, Liu Yi-Hsiu
    4 Girls: Wang Ya-Ting, Chen Kuan-Ting, Yang Hao-Ting, Tsai Shih-Ju

    Costa Rica
    1 Boy: Federico Reyna Moreno
    0 Girls:

    Czech Republik
    Coach: JiÅ™í UhlíÅ™
    4 Boys: Jakub Váradi, VojtÄ›ch Sádlík, Filip Kubín, Petr Kabrhel
    4 Girls: VÄ›ra MaÅ¡atová, Monika Hudcová, Jitka Nosková, Michaela Morávková

    Egypt
    Coach: Dr.Wagdy el Kordy
    4 Boys: Karim Sheriff, Amgad Magdy, Ayman Hashem, Ziad Anwar
    0 Girls:

    England
    4 Boys: Adam Purnell, Gary Leggate, Nathan Whitaker, Rob Kendall
    4 Girls: Laura Ivory, Jo Allsebrook, Sarah Purnell, Jenny Billingham

    Estonia
    Coaches: Heikki Haljasmets and Priit Alep
    4 Boys: Taavi Nahko, Rasmus Parts, Hardi Dreier, Vallo Lees
    4 Girls: Kiuust Kairika, Brita Neito, Eleen Sitska, Triin Lekko

    Finland
    Coaches: Jukko Ylijoki, Piritta Kantola, Juha Maja
    4 Boys: Osku Palermaa, Toni Palermaa, Joonas Huolman, Matias Kallio
    4 Girls: Jenni Mäkele, Sonja Mäkele, Daniela Lönnroth, Heidi Manninen

    France
    Coach: John Bartaire
    4 Boys: Nicolas Alain, Anthony Fabre, Dimitri Lavinal, Emmanuel
    4 Girls: Florie Biguet, Aurelie Gauton, Audrey Maffre, Nadege Maitre

    Germany
    Coaches: Peter Lorenz, Jimmy Hartmann, Michael Wouters
    4 Boys: Dirk Völkel, Benjamin Pachonik, Oliver Rauth, Timo Schröder
    4 Girls: Janine Gabel, Tina Hulsch, Janin Ribguth, Laressa Adkins

    Gibraltar
    Coach: Niamh Whelan
    2 Boys: Michael Wood, Jeremy Cruz
    0 Girls:

    Greece
    Coach: Takis Karetsos
    0 Boys:
    1 Girl: Natassa Rovithaki

    Hong Kong
    Coach: Pedro Merani
    Sports Psychologist: Ms. Polina Cheng
    4 Boys: Cyrus Cheung, Eric Tseng, Michael Tsang, Rick Ng
    0 Girls:

    Iceland
    Coach: Theodora Olafsdottir
    3 Boys: Hafthor Hardarson, Magnus Gudmundsson, Stefan Claessen
    0 Girls:

    Ireland
    Coaches: Roisin Cloake and Denis Billings
    4 Boys: Paul Stott, Colm Cloake, Adrian Mackey, Chris O'Brien
    4 Girls: Elizabeth Finnegan, Dawn Rynhart, Siobhan Gannon, Gillian Temple

    Israel
    4 Boys: Yehonatan Geler, Dor Shechter, Aviv Alfital, Yidan Cohen
    2 Girls: Mor Aviram, Nofar Herskovitz

    Korea
    4 Boys: Suh Jung-Hoon, Shin Sung-Hoon, Kim Jong-Wuk, Jang Dong-Chul
    4 Girls: Lee Na-Young, Park Mi-Ran, Oh Sun-Mi, Ka Yun-Mi

    Kuwait
    Coaches: Andrew Frawley and Paul Delany
    4 Boys: Khalid Al Dubbyan, Mohammad Kamel, Rakan Al Amiri, Jassem Darwish
    0 Girls:

    Latvia
    4 Boys: Nikolajs Ovcinnikovs, Jurijs Volceks, Ivars Volodko, Vladislavs Filimonovs
    4 Girls: Madara Lemane, Annija Alzane, Marija Tkacenko, Diana Zavjalova

    Malaysia
    Coach: Holloway Cheah, Bill Rowe
    4 Boys: Zulmazran Zulkifli, Adrian Ang, Aaron Kong, Zaid Izlan
    4 Girls: Zandra Aziela, Esther Cheah, Siti Safiyah, Sharon Koh

    Malta
    Coach: Sue Abela
    4 Boys: Justin Caruana Scicluna, Mauro Anastasi, Matthew Caruana, Rankin Luke Camilleri
    0 Girls:

    Mexico
    Coaches: Gonzalo Alba and Enrique Alvarez 4 Boys: Juan Gonzalez, Enrique Calvo, Jose Salinas, Fernando Sotres
    4 Girls: Daniela Alvarado, Ana Isabel Gonzalez, Rebecca Veloz, Patricia Contreras

    Netherlands
    Head Coach: Harbert van der Wal
    Coaches: René van den Bosch, Ton Plummen
    4 Boys: Peter Smits, Nick Plummen, Michael Kok, Christian Kweens
    4 Girls: Wendy van der List, Wendy Kok, Ghislaine van der Tol, Daniëlle van der Meer

    Northern Ireland
    3 Boys: Grant Dugan, Peter Lilburn, David Seay
    1 Girl: Helen Tamblyn

    Norway
    Coach: Ulf Hämnäs
    Team Manager: Erik Garder
    4 Boys: Jahn Kåre Haugen, Glenn Morten Pedersen, Martin Olsen, Mads 1 Girl: Ann Louise Haugen
    Sandbækken

    Philippines
    Coaches: Manuel Luis Sengson, Yap Kok Wee
    Team Manager: Nena Yap
    4 Boys: Markwin Tee, JC Tupaz, Christian Dychangco, Diego Candano
    4 Girls: Apple Posadas, Ana Ellana, Holly Josef, Marjorie Reyes

    Poland
    Coach: Adam Martin
    4 Boys: Marek Przezpolewski, Pawel Bielski, Michal Rybicki, Lukasz Stepien
    2 Girls: Natalia Martin, Daria Pajak

    Qatar
    Head of the Delegation: Mohammed Al Kaabi
    Team Manager: Ali Al Boaineen
    Coach: Khalifa Ali Al Kubeisi
    4 Boys: Ahmed Al Kuwari, Ali Al Mohannadi, Fahad Al Emadi, Mohammed Al Mannai, Abdullah Haroon, Ahmed Al Thani, Essa Al Bader
    0 Girls:

    Russia
    Head coach: Sergey Andreev, Timur Madaminov
    4 Boys: Ivan Semenov, Timur Madaminov, Nikita Koshelev, Artur Adyan
    4 Girls: Evgeniya Smirnova, Anastasiya Shuhmina, Anna Yeronina, Polina Kosyakova

    Saudi Arabia
    4 Boys: Badr Al Shaikh, Hassan Al Shaikh, Yousef Akbar, Yassir Akbar
    0 Girls:

    Scotland
    4 Boys: Mark McQueen, James McQueen, Alex Russell, Kevin MacColl
    4 Girls: Holly Fleming, Emma Butchard, Jacqueline Matthews, Jaclyn Craig

    Singapore
    Coaches: William Woo and Mervyn Foo
    4 Boys: Jason Yeong-Nathan, Justin Teng, Derek Chan, Carl deVries
    4 Girls: Valerie Teo, Jazreel Tan, Michelle Tan, Cherie Tan

    Slovenia
    Coach: Dusan Lajovic
    1 Boy: Anze Lajovic
    0 Girls:

    South Africa
    Team Manager: JP Howe
    4 Boys: JP Howe, Kyle Knowles, Jason O'Hare, Mark Sham
    0 Girls:

    Spain
    Coach: Pablo Maldonado
    2 Boys: Axel Guimo, Francisco Rodriguez
    0 Girls:

    Sweden
    Team Manager: Sten-Åke Nilsson
    Coaches: Göran Carlsson and Sture Pettersson
    4 Boys: Marcus Berndt, Pontus Halvarsson, Mikael Kanold, Peter Nordensson
    4 Girls: Diana Alfredsson, Nina Flack, Therese Forsell, Jenny Höglund

    Switzerland
    4 Boys: Mathieu Berges, Roger Widmer, Cedric Grolhier, Sebastian Pittet
    0 Girls:

    Turkey
    Coach/Team Manager: Onder Gurkan
    4 Boys: Berk Parlak, Baris Ege, Barlas Kontas, Onur Demirkiran
    1 Girl: Eylul Peksen

    Ukraine
    Coach: Leo Klitte
    4 Boys: Mykhaylo Kalika, Oleksandr Kalika, Pavlo Bondarenko, Ievgeny Petrovski
    0 Girls:

    United States
    Coaches: Rod Ross, Kim Terrell and Kendra Gaines
    4 Boys: P.J. Haggerty, Ivan Miyasato, David Lange, Matt O'Grady
    4 Girls: Stefanie Nation, Amanda Burgoyne, Samantha Linder, Michelle Quirk

    Venezuela
    Coaches: Pedro Cardozo and Pedro Díaz
    4 Boys: Agustín De Faría Jr, Oscar Rodríguez, Carlos Martínez, Luis Rovaina Jr.
    4 Girls: Enny Díaz, Patricia De Faría, Francys Alvarez, Joan González