Kamron Doyle, Shannon Pluhowsky claim Team USA Trials titles

    01/08/15

    2015 Team USA Trials

    All three stepladder finalists earn automatic spots on Team USA in 2015; National Selection Committee announces remainder of the Team USA roster

    2015TeamUSATrialsKamronDoyleShannonPluhowsky.jpg Kamron Doyle of Brentwood, Tennessee, became the youngest United States Bowling Congress Team USA Trials champion in history, while Shannon Pluhowsky of Dayton, Ohio, won the women's crown for a record fifth time Wednesday at The Orleans Bowling Center in Las Vegas, Nev.

    Doyle (left), who is 16, defeated Marshall Kent of Yakima, Washington, 234-206 to claim the men's title, while Pluhowsky (right) defeated two-time champion Danielle McEwan of Stony Point, New York, 246-222.

    In addition to earning the titles, Doyle and Pluhowsky will now represent Team USA at the 51st QubicaAMF World Cup at a location and date to be determined later this year.

    Doyle built a 31-pin lead midway through the championship match and never looked back in defeating Kent, who held the previous record as youngest champion at 19 in 2012.

    "It's pretty cool to be 16 and come out on top against the professional bowlers and other great players in this field," said Doyle, a four-time member of Junior Team USA. "It's going to be a hard record to break, I think."

    Down by 21 pins early in the women's title match, Pluhowsky rallied with eight consecutive strikes to close out the victory.

    "I'm very excited because it's a big year ahead for Team USA with the World Championships in December, and I just wanted to be a part of it again," said Pluhowsky, who won the Team USA Trials in 2001, 2003, 2004 and 2011. "Last year, I led and lost in the final, and this year I just wanted to come in and make good shots."

    In the semifinals, Doyle defeated AJ Chapman of Wichita, Kansas, 236-189, while Pluhowsky took down Liz Johnson of Cheektowaga, New York, 234-214.

    All of the players who advanced to the stepladder finals earned automatic spots on Team USA in 2015 by surviving a grueling five-day, 30-game format that awarded points based on the position in which they finished each day.

    The National Selection Committee also announced the remainder of the Team USA roster, which was made up of two men and two women based solely on their performance at the Team USA Trials and five men and five women who met eligibility requirements, submitted resumes for consideration and also based on Trials performance.

    The men's selections based on resumes and Trials performance were Bill O'Neill, John Janawicz, Sean Rash, John Szczerbinski and Chris Barnes, while Devin Bidwell and Tommy Jones were selected based on their Trials performance.

    Joining the women's team as selections from resumes and Trials performance were Brittni Hamilton, Missy Parkin, Josie Earnest, Kelly Kulick and Stefanie Johnson, while Bryanna Caldwell and Erin McCarthy were picked based on Trials performance.

    There were also four spots on Junior Team USA awarded Wednesday with the top two age-eligible finishers for the boys and girls earning automatic spots. The selection committee also added two boys and two girls. Joining Junior Team USA were Matthew Farber, Greg Young, Dallas Leong and Kenneth Ryan on the boys side, while Jadee Scott-Jones, Gazmine Mason, Sydney Brummett and Mary Wells made it on the girls side.

    Men's champion Doyle had already earned a spot at the Junior Gold Championships and is on both teams.

     


    Related Articles


    Doyle, McEwan lead Team USA trials heading into final round
    Bidwell, McEwan maintain lead at team USA Trials after three rounds
    Bidwell, McEwan lead after two rounds at 2015 Team USA Trials
    McEwan, Farber take opening-round lead at 2015 Team USA Trials
    Team USA Trials begin Saturday in Las Vegas

     


    2015 USBC Team USA Trials - Stepladder Finals


    Men's Championship Round:
    1. Kamron Doyle, Brentwood, Tenn., 470 (2 games)
    2. Marshall Kent, Yakima, Wash., 206 (1 game)
    3. AJ Chapman, Wichita, Kan., 189 (1 game)
    Playoff Results:
    Semifinal: No. 2 Doyle def. No. 3 Chapman, 236-189
    Championship: Doyle def. No. 1 Kent, 234-206.

     

    Women's Championship Round:
    1. Shannon Pluhowsky, Dayton, Ohio, 480 (2 games)
    2. Danielle McEwan, Stony Point, N.Y., 222 (1 game)
    3. Liz Johnson, Cheektowaga, N.Y., 214 (1 game)
    Playoff Results:
    Semifinal: No. 2 Pluhowsky def. No. 3 Johnson, 234-214
    Championship: Pluhowsky def. No. 1 McEwan, 246-222.

     


    2015 USBC Team USA Trials - Round 5 Results


    Top 20 with position, name, hometown and six-game total

    Men's Division (Complete Standings):
    1, Perry Crowell, Hoquiam, Wash., 1,491
    2, Marshall Kent, Yakima, Wash., 1,486
    3, Tommy Jones, Greenville, S.C., 1,474
    4, Adam Zimmerman, Deer Park, N.Y., 1,421
    5, Bill O'Neill, Langhorne, Pa., 1,420
    6, John Janawicz, Winter Haven, Fla., 1,415
    7, Michael Preston, Naperville, Ill., 1,411
    8, Michael Martell, Brooklyn, N.Y., 1,410
    8, Kyle Troup, Taylorsville, N.C., 1,410
    10, Alex Scott Martin, Smyrna, Ga., 1,394
    11, AJ Chapman, Wichita, Kan., 1,393
    12, Kevin Bienko, Buffalo, N.Y., 1,381
    13, Deeronn Booker, Anaheim, Calif., 1,370
    14, Tyler Sheehy, Sun Prairie, Wis., 1,367
    15, John Szczerbinski, North Tonawanda, N.Y., 1,365
    16, Kristopher Prather, Milton, Fla., 1,364
    16, Sam Cantrell, Citrus Heights, Calif., 1,364
    18, Andrew Anderson, Holly, Mich., 1,362
    19, Chris Loschetter, Avon, Ohio, 1,360
    20, Brandon Biondo, Carpentersville, Ill., 1,359

    Women's Division (Complete Standings):
    1, Danielle McEwan, Stony Point, N.Y., 1,378
    2, Shannon Pluhowsky, Dayton, Ohio, 1,354
    3, Elysia Current, Ephrata, Pa., 1,343
    4, Casey Goettel, St. Charles, Mo., 1,285
    5, Liz Johnson, Cheektowaga, N.Y., 1,278
    6, Carly Thomas, Frederick, Md., 1,270
    7, Brittni Hamilton, Wood Ridge, N.J., 1,266
    8, Mary Wells, Westerville, Ohio, 1,260
    9, Natalie Goodman, O'Fallon, Ill., 1,252
    10, Bryanna Caldwell, Red Rock, Ariz., 1,251
    10, Kristin Zimmerman, Plantation, Fla., 1,251
    12, Brooke Wood, Davison, Mich., 1,246
    13, Ashly Galante, Palm Harbor, Fla., 1,244
    14, Josie Earnest, Nashville, Tenn., 1,237
    15, Gazmine Mason, Cranston, R.I., 1,231
    16, Jadee Scott-Jones, East Providence, R.I., 1,228
    16, Katie Stark, Groveland, Fla., 1,228
    18, Sarah Lokker, New Baltimore, Mich., 1,227
    19, Amanda Greene, Romney, W.Va., 1,225
    20, Erin McCarthy, Omaha, Neb., 1,222
    20, Crystal Elliott, Melbourne, Fla., 1,222

     


    2015 USBC Team USA Trials - Overall Standings after Round 5


    Top 20 with position, name, hometown and total points. Points based on finishing position in each round; top three advance to stepladder finals after five rounds.

    Men's Division (Complete Standings):
    1, Marshall Kent, Yakima, Wash., 58
    2, Kamron Doyle, Brentwood, Tenn., 59
    3, AJ Chapman, Wichita, Kan., 71
    4, Tommy Jones, Greenville, S.C., 76
    5, Devin Bidwell, Wichita, Kan., 77
    6, Bill O'Neill, Langhorne, Pa., 81
    7, Chris Loschetter, Avon, Ohio, 91
    8, John Szczerbinski, North Tonawanda, N.Y., 92
    9, John Janawicz, Winter Haven, Fla., 96
    10, Kyle Troup, Taylorsville, N.C., 98
    11, Sean Rash, Montgomery, Ill., 103
    12, Kristopher Prather, Milton, Fla., 114
    13, Deeronn Booker, Anaheim, Calif., 126
    14, Matthew Farber, Plainview, N.Y., 128
    15, Justin Dunn, Deland, Fla., 128
    16, Vince Biondo, Carpentersville, Ill., 134
    17, Greg Young, Viera, Fla., 137
    18, Perry Crowell, Hoquiam, Wash., 140
    19, Nathan Bohr, Austin, Texas, 155
    20, Robert Gotchall, Clarksville, Tenn., 161

    Women's Division (Complete Standings):
    1, Danielle McEwan, Stony Point, N.Y., 26
    2, Shannon Pluhowsky, Dayton, Ohio, 47
    3, Liz Johnson, Cheektowaga, N.Y., 48
    4, Bryanna Caldwell, Red Rock, Ariz., 52
    5, Brittni Hamilton, Wood Ridge, N.J., 64
    6, Missy Parkin, Laguna Hills, Calif., 100
    7, Ashly Galante, Palm Harbor, Fla., 103
    8, Erin McCarthy, Omaha, Neb., 108
    9, Ashley Rucker, Bartlesville, Okla., 111
    10, Josie Earnest, Nashville, Tenn., 112
    11, Amanda Greene, Romney, W.Va., 114
    12, Kaidee Sutphin, Howey In The Hills, Fla., 115
    13, Elysia Current, Ephrata, Pa., 117
    14, Samantha Kelly, Streamwood, Ill., 118
    15, Stefanie Johnson, Grand Prairie, Texas, 137
    16, Jadee Scott-Jones, East Providence, R.I., 146
    17, Lizabeth Kuhlkin, Schenectady, N.Y., 150
    18, Gazmine Mason, Cranston, R.I., 151
    19, Kelly Kulick, Union, N.J., 152
    20, Sarah Lokker, New Baltimore, Mich., 154